Typy TV držáků


Velký a kompletní přehled všech dostupných druhů televizních držáků. Pokud nevíte, který druh držáku zvolit, tak zde zjistíte výhody jednotlivých typů


Fixní (pevné) držáky na TV

Fixní TV držáky se vyznačují velkou nosností a velmi malou vzdáleností od zdi. S fixními držáky nelze nijak manipulovat (nelze natáčet do stran ani sklápět). Doporučujeme je tedy do míst, kde není potřeba s televizorem dále manipulovat. 

Vzhledem k minimální vzdálenosti od zdi doporučujeme ověřit, kde má TV (kterou máte v plánu na držák umístit) vývody na kabeláž. V případě, že na zadní straně, může být velmi malá vzdálenost od zdi problémem a manipulace s konektory může být problém. Stejně tak i zapojení USB flash disku nebo SD karty. Vzdálenost od zdi je možné zvětšit pomocí distančních kroužků, ty však nemusí být v balení každého držáku. Proto fixní držák doporučujeme spíše pro TV, která má vývody na kabeláž z boční nebo spodní strany.

Instalace je velmi jednoduchá a svojí cenou jsou navíc cenově dostupné pro každého.

Výhody: 

 • Nízká cena
 • Vysoká nosnost
 • Minimální vzdálenost od zdi
 • Ideální do sádrokartonu (doporučujeme použít molly kotvy)


Fixní (pevný) TV držák

TV a držák již máte do obývacího pokoje vybranou? Na zbytek nábytku se můžete podívat do akčního letáku Jysk a sehnat tak levně ostatní vybavení jako sedačku, stolek a další...


Sklopné TV držáky

Sklopné TV držáky umožňují naklopit obrazovku televizoru směrem dolů a u některých modelů i nahoru. Stejně jako fixní držáky tak i držáky sklopné disponují poměrně velkou nosností a malou vzdáleností od zdi. Náklony držáků se pohybují v rozmezí 5 ° až 20 ° ve výjimečných případech i více. 

Držáky se liší nosností, velikostí úhlu pro náklon a především systémem náklonu. U starších typů držáků je systém náklonu řešen povolením šroubů na každém ramenu. Tento systém je nepohodlný, neboť vzhledem k malé vzdálenosti od zdi se k šroubům hůře dostává a manipuluje. Nové držáky mají systém, kde není třeba nic povolovat a TV si pohodlně naklopíte. Pouze v prvním okamžiku nastavíte sílu (dle TV) jakou potřebujete náklonu docílit. 

Velikost úhlu náklonu se u jednotlivých držáků liší. Náklony se pohybují, jak bylo již zmíněno, v rozmezí 5 ° až 20 °, přičemž ze zkušenosti můžeme potvrdit, že například úhel 10 ° je zcela dostačující pro běžné domácí užití.


Výhody: 

 • Nízká cena
 • Vysoká nosnost
 • Minimální vzdálenost od zdi
 • U moderních držáků pohodlný systém náklonu
 • Při nevyužití náklonu se držák tváří jako fixní
 • Ideální do sádrokartonu (doporučujeme použít molly kotvy)


Sklopný držák na TV

Kloubové (otočné) držáky

Otočné TV držáky se dají rozdělit na dva druhy. Prvním jsou držáky bez výsuvného ramene, které nabízí pouze mírný náklon a mírné natočení do stran (dle velikosti TV). Tyto držáky nemají výsuvné rameno, není tedy možné otočit obrazovku o více než 20 ° na každou stranu.


Oproti tomu držáky s výsuvným ramenem umožní nejen náklon obrazovky, ale také odsunutí TV od zdi a následné natočení do stran. Tyto držáky poskytují širokou škálu možností nastavení obrazovky. Je možné pohodlně odsunout TV od zdi a následně jej natočit do stran. Dle velikosti TV a typu kloubového držáku je také možné natočení až o 90 °, tedy kolmo ke zdi.


Některý typy kloubových držáků jsou vhodné i pro zavěšení TV do rohu místnosti. Zde doporučujeme spíše jednoramenné držáky (např. Northbayou DF-400 nebo Northbayou SP-2), než držáky dvojramenné (např. Holders HS-316). Je to z důvodu pohodlnější manipulace a větším možnostem nastavení.


Udávaná nosnost otočných držáků zůstává stejná při jakékoliv pozici držáku. To znamená, že i při maximálním vytažení (maximální páce) je udávaná nosnost garantována.

Rozdíly mezi držáky jsou velké. Od nosnosti, přes maximální vzdálenost od zdi, jednoramenné provedení nebo dvojramenné provedení až po design.


Výhody: 

 • Náklon a natočení TV
 • Pohodlný přístup ke kabeláži
 • Designový prvek
 • Nastavitelná vzdálenost od zdi
 • Korekce roviny - vyrovnání TV po montáži


Moderní luxusní držák na TV Holders HS-316


Výškově nastavitelné držáky na TV

Držáky TV s výškovým nastavením nabízejí uživateli nejvyšší komfort při sledování TV. Nejenom že mají všechny vlastnosti otočných držáků, ale navíc umožní změnu výšky TV. Změnu výšky zajišťuje pružina nebo píst. U těchto držáků je kromě maximální hmotnosti udávána také hmotnost minimální. Je to z důvodu, aby nedocházelo k samovolnému navrácení TV do "horní pozice".

Na regulaci výšky nepotřebujete žádné nářadí. Vše zvládnete rukou bez nutnosti povolení šroubů. Prostě a jednoduše "potáhnete" TV směrem dolů nebo nahoru.

Držáky se opět liší nosností, samozřejmě VESA standardem, vzdáleností od zdi a v neposlední řadě také designem. Většina také disponuje systémem pro vedení kabeláže. 

Výhody: 

 • Náklon a natočení TV
 • Pohodlný přístup ke kabeláži
 • Designový prvek
 • Nastavitelná vzdálenost od zdi
 • Korekce roviny - vyrovnání TV po montáži
 • Výšková regulace TV bez nářadí

 Moderní výškově nastavitelný TV držák M-94


Stropní držáky na TV

TV držáky s uchycením na strop se používají v případě, že není možné TV zavěsit klasickým způsobem na zeď. Drtivá většina těchto držáků nabízí kompletní polohovatelnost (otáčení do stran, náklon,..). Samozřejmostí jsou pak systémy pro vedení kabelů vnitřkem držáku. V závislosti na typu je také možné televizor po zavěšení výškově nastavit. 

Do nejrůznějších podniků se pak dodávají i stropní držáky na více obrazovek - například zády k sobě, vedle sebe, nad sebou,...

Držáky se liší výškovým nastavením, samozřejmě nosností a VESA standardem a také designem.

Výhody: 

 • Skrytá  kabeláž
 • Designový prvek
 • Ideální varianta do míst, kde není stěna

Držák TV na strop


Podstavce (stojany) pod TV

Stolní podstavce pod TV nahrazují klasické stojánky, které jsou dodávány součástí balení televize. Je možné jimi stojánky bez obav nahradit a postavit na komodu nebo televizní stolek. Vždy se ale ujistěte, že máte dostatečnou šířku televizního stolku nebo obývací stěny. Výhodou v tomto případě je, že si můžete zvolit design i materiál a zmíněný kus nábytku tak v obývacím pokoji více vynikne. Přehledně filtrovat TV stolky podle stylu či ceny můžete třeba na Biano.cz. Podcenit byste ale pochopitelně neměli ani výběr televizních podstavců.

U těchto podstavců je třeba brát v potaz jeho nosnost a následnou stabilitu TV. Některé typy jsou navíc otočné, takže si pohodlně můžete natočit obrazovku do stran. Výhodou také může být také výškově nastavení. Toto je řešeno tak, že některé stojany umožňují 2 až 3 výškové polohy.

Výhody: 

 • Nahrazení klasických stojánků
 • V některých případech designové prvky
 • Prakticky univerzální
 • Snadná instalace


Podstavec - stojan pod TV


Tipy na nejlepší držáky na TV

Nevíte jaký držák z naší nabídky vybrat? S těmito variantami budete maximálně spokojeni a zvolíte zaručeně správně


Otočný držák na TV

Ekonomická varianta

HT-781 - Pohodlná manipulace všemi směry, ideální do obývacího i dětského pokoje. 


Výklopný držák na TV

Nejlepší poměr cena / výkon

Držák HS-X8 - Pevná konstrukce, krytky na vedení kabelů, snadná instalace.Prvotřídní kvalita

SP-2/L700 - Robustní konstrukce, možnost natočení kolmo ke zdi (o 90°), nosnost 68 kg.


Pokud již víte, který držák je pro vás ten nejvhodnější, můžete přejít na výběr držáku a ověření jeho kompatibility s televizorem.

Nevíte si rady?

My vám poradíme

Do poradny

poradce@televiznidrzaky.cz
+420 778 757 552