Co je to VESA?

VESA standard (norma) je označení rozteče děr pro uchycení držáku na TV (LCD, LED, PLAZMA, 3D). Tvoří ji čtyři otvory (závity) a u TV ji najdeme na zadní straně. Hodnota u je vždy uváděna následujícím stylem - např. 400x300 mm (šířka x výška). 


Co je to VESA norma (standard)?


JAK SE VESA NORMA LIŠÍ

VESA uchycení u televizorů může být závislé na velikosti TV, typu i roku výroby. Obecně je možné říci, že čím větší televizor tím větší VESA standard, ale ani tato rovnice nemusí vždy platit. 

Jako příklad si můžeme představit televizor o velikosti 37 palců (93 cm) a televizor o velikosti 42 palců (106 cm). Byť se může jednat o TV, které vyrobil vždy jiný výrobce, VESA normu mohou mít stejnou (např. 200x200 mm). 

Dalším případem rozdílné VESA normy je rok výroby TV. Opět si představíme dva televizory. Jeden vyrobený v roce 2004, druhý v roce 2017 a oba mají velikost 42 palců. Starší televize z roku 2004 disponuje VESA normou 640x390 mm, což je ale spíše "nestandard" (k této problematice se vrátíme později), kdežto novější TV má VESA normu 200x200 mm. A to se již držák vybírá mnohem příjemněji (opět si vysvětlíme později).


VESA standard - přehled


JAK VESA NORMU ZMĚŘIT

Velmi jednoduše. K tomu, aby byl VESA standard správně změřen postačí obyčejný krejčovský nebo svinovací metr. VESA se vždy měří do čtverce nebo obdélníku (šířka x výška), nikdy ne do kříže. Pozor, nepřehazujte naměřenou vodorovnou délku a naměřenou svislou délku, je rozdíl pokud je VESA 400x200 nebo 200x400! 

VESA šrouby (závity) vždy měřte na střed otvoru.

Na následujícím obrázku můžete názorně vidět, jak na to.


Jak změřit VESA standard

Jak se měří VESA norma


JAK VESA NORMU ZJISTIT

VESA standard můžete změřit (viz. předchozí bod), nebo ji můžete najít v návodu, případně na štítku na zadní straně TV. Pokud nemáte možnost VESA normu změřit a nemáte její hodnotu ani v návodu, doporučujeme jednoduchý trik. Do vyhledávače Google zadejte přesný model TV a za název zadejte "VESA". Poté projděte jednotlivé výsledky hledání. Prodejci TV již mají většinou VESA normu uvedenou. Nikdy však nespoléhejte jen na jeden zdroj.


VESA STANDARD U DRŽÁKŮ

Každý držák disponuje minimálně jedním VESA standardem, ale ve většině případů více VESA rozměry. U konkrétního držáku by měly být podporující VESA standardy vypsány, případně může být zadáno rozpětí (např. 100x100 - 400x400 mm). Pokud tedy znáte VESA standard u TV a vybraný držák tuto rozteč podporuje, můžete držák pro TV použít.


VESA norma u TV držáků


NA CO SI DÁT POZOR

Záludností u VESA normy může být hned několik. Jak bylo zmíněno výše - starší TV (zejména pak plazmové  TV) můžou mít VESA standardy např. 640 x 390 mm. To je hodnota, kterou příliš držáků nepodporuje, proto je výběr velmi omezen. Dnešní TV držáky podporují VESA normy např. 100x100 mm, 200x200 mm, 300x200 mm, 400x400 mm a další. Zkrátka "celé a pěkné" hodnoty. Pokud na tuto VESA normu narazíte, doporučujeme se vždy poradit s prodejcem, aby doporučil vhodný držák. 


Dalším problémem může být, když TV nemá VESA standard. Ano, bohužel i takové TV existují. Tento problém se dá částečně řešit například nástavci. I v tomto případě doporučujeme odbornou konzultaci. 


V několika případech jsme také narazili na "problém", že TV již měla svůj integrovaný držák (např. SONY nebo LG). Což je na jednu stranu fajn (nemusíte utrácet další peníze za držák), nicméně téměř vždy se jedná o držák fixní. Tudíž pokud by jste chtěli držák otočný s výsuvným ramenem, máte smůlu.


Prověřit také doporučujeme pokud je u držáku napsána VESA norma jako rozpětí (např. 200x200 - 400x400 mm). Držák nemusí například podporovat VESA 300x200 mm. V ideálním případě je dobré vidět přesný výčet norem, které daný držák podporuje, případně se poradit s prodejcem. 


V poslední řadě je nutné také upozornit na nešťastné umístění konektorů. Některé TV mají tyto konektory přesně ve středu "VESA čtverce (obdélníku)", tím pádem je nutné dbát zvýšené pozornosti, aby držák tyto konektory nezakrýval.


ZÁVĚREM

To bychom měli k VESA standardu vše. Důležité je si uvědomit, že každá TV může mít VESA normu jinou, stejně tak to, že držáky (stojany, stolky,...) nejsou univerzální a vždy je potřeba kompatibilitu ověřit.

V případě, že si nejste jisti výběrem, nebo jen nemáte čas na studování, neváhejte nás kontaktovat. Rádi a rychle vyhotovíme nabídku s několika typy držáků přímo pro vás.Kontaktujte nás na e-mailu poradce@televiznidrzaky.cz nebo rovnou zavolejte na +420 778 757 552

Nevíte si rady?

My vám poradíme

Do poradny

poradce@televiznidrzaky.cz
+420 778 757 552