Co je to VESA?

VESA standard je důležitý parametr k výběru držáku na TV. Jedná se o rozteč děr (vzdálenost závitů) na zadní straně TV. Udává se v milimetrech - např. 200x200 mm (šířka x výška). Každá televize může mít VESA normu jinou, nezávisle na úhlopříčce.
Znáte přesný název TV? 

Zadejte ho do našeho filtru (např. UE55TU8072) a VESA standard nemusíte řešit.

Filtr držák na TV - jak vybrat držák na TV


Kde VESA standard najdu (zjistím)

Hodnotu VESA normy (vzdálenost montážních otvorů) najdete v návodu nebo na stránkách výrobce. Nebo ji můžete změřit.Jak změřit VESA standard

Na zadní straně TV změřte vzdálenost montážních otvorů (závitů pro uchycení držáku). Vždy se měří nejprve šířka, poté výška. Měřte na střed otvoru.

VESA standard norma


Do kříže ne

VESA normu neměřte do kříže a dbejte na měření správných závitů.

VESA standard měření


Každá TV má VESA normu jinou

Pozor, VESA standard není univerzální. Každá televize může mít VESA normu jinou, nezávise na úhlopříčce.


VESA u držáků

Každý držák podporuje jen určité VESA standardy

Využijte náš filtr a podívejte se, které držáky podporují stejnou VESA normu, jako Vaše televize.

VESA standard filtrTipy na nejlepší držáky na TV

Nevíte jaký držák z naší nabídky vybrat? S těmito variantami budete maximálně spokojeni a zvolíte zaručeně správně


Otočný držák na TV

Ekonomická varianta

HT-781 - Pohodlná manipulace všemi směry, ideální do obývacího i dětského pokoje. 


Výklopný držák na TV

Nejlepší poměr cena / výkon

Držák HS-X8 - Pevná konstrukce, krytky na vedení kabelů, snadná instalace.Prvotřídní kvalita

SP-2/L700 - Robustní konstrukce, možnost natočení kolmo ke zdi (o 90°), nosnost 68 kg.


VESA norma (standard) podrobněji

VESA standard (norma) je označení rozteče děr pro uchycení držáku na TV (LCD, LED, PLAZMA, 3D). Tvoří ji čtyři otvory (závity) a u TV ji najdeme na zadní straně. Hodnota u je vždy uváděna následujícím stylem - např. 400x300 mm (šířka x výška). 


Co je to VESA norma (standard)?


JAK SE VESA NORMA LIŠÍ

VESA uchycení u televizorů může být závislé na velikosti TV, typu i roku výroby. Obecně je možné říci, že čím větší televizor tím větší VESA standard, ale ani tato rovnice nemusí vždy platit. 

Jako příklad si můžeme představit televizor o velikosti 37 palců (93 cm) a televizor o velikosti 42 palců (106 cm). Byť se může jednat o TV, které vyrobil vždy jiný výrobce, VESA normu mohou mít stejnou (např. 200x200 mm). 

Dalším případem rozdílné VESA normy je rok výroby TV. Opět si představíme dva televizory. Jeden vyrobený v roce 2004, druhý v roce 2017 a oba mají velikost 42 palců. Starší televize z roku 2004 disponuje VESA normou 640x390 mm, což je ale spíše "nestandard" (k této problematice se vrátíme později), kdežto novější TV má VESA normu 200x200 mm. A to se již držák vybírá mnohem příjemněji (opět si vysvětlíme později).


VESA standard - přehled


JAK VESA NORMU ZMĚŘIT

Velmi jednoduše. K tomu, aby byl VESA standard správně změřen postačí obyčejný krejčovský nebo svinovací metr. VESA se vždy měří do čtverce nebo obdélníku (šířka x výška), nikdy ne do kříže. Pozor, nepřehazujte naměřenou vodorovnou délku a naměřenou svislou délku, je rozdíl pokud je VESA 400x200 nebo 200x400! 

VESA šrouby (závity) vždy měřte na střed otvoru.

Na následujícím obrázku můžete názorně vidět, jak na to.


Jak změřit VESA standard

Jak se měří VESA norma


JAK VESA NORMU ZJISTIT

VESA standard můžete změřit (viz. předchozí bod), nebo ji můžete najít v návodu, případně na štítku na zadní straně TV. Pokud nemáte možnost VESA normu změřit a nemáte její hodnotu ani v návodu, doporučujeme jednoduchý trik. Do vyhledávače Google zadejte přesný model TV a za název zadejte "VESA". Poté projděte jednotlivé výsledky hledání. Prodejci TV již mají většinou VESA normu uvedenou. Nikdy však nespoléhejte jen na jeden zdroj.


VESA STANDARD U DRŽÁKŮ

Každý držák disponuje minimálně jedním VESA standardem, ale ve většině případů více VESA rozměry. U konkrétního držáku by měly být podporující VESA standardy vypsány, případně může být zadáno rozpětí (např. 100x100 - 400x400 mm). Pokud tedy znáte VESA standard u TV a vybraný držák tuto rozteč podporuje, můžete držák pro TV použít.


VESA norma u TV držáků


NA CO SI DÁT POZOR

Záludností u VESA normy může být hned několik. Jak bylo zmíněno výše - starší TV (zejména pak plazmové  TV) můžou mít VESA standardy např. 640 x 390 mm. To je hodnota, kterou příliš držáků nepodporuje, proto je výběr velmi omezen. Dnešní TV držáky podporují VESA normy např. 100x100 mm, 200x200 mm, 300x200 mm, 400x400 mm a další. Zkrátka "celé a pěkné" hodnoty. Pokud na tuto VESA normu narazíte, doporučujeme se vždy poradit s prodejcem, aby doporučil vhodný držák. 


Dalším problémem může být, když TV nemá VESA standard. Ano, bohužel i takové TV existují. Tento problém se dá částečně řešit například nástavci. I v tomto případě doporučujeme odbornou konzultaci. 


V několika případech jsme také narazili na "problém", že TV již měla svůj integrovaný držák (např. SONY nebo LG). Což je na jednu stranu fajn (nemusíte utrácet další peníze za držák), nicméně téměř vždy se jedná o držák fixní. Tudíž pokud by jste chtěli držák otočný s výsuvným ramenem, máte smůlu.


Prověřit také doporučujeme pokud je u držáku napsána VESA norma jako rozpětí (např. 200x200 - 400x400 mm). Držák nemusí například podporovat VESA 300x200 mm. V ideálním případě je dobré vidět přesný výčet norem, které daný držák podporuje, případně se poradit s prodejcem. 


V poslední řadě je nutné také upozornit na nešťastné umístění konektorů. Některé TV mají tyto konektory přesně ve středu "VESA čtverce (obdélníku)", tím pádem je nutné dbát zvýšené pozornosti, aby držák tyto konektory nezakrýval.


ZÁVĚREM

To bychom měli k VESA standardu vše. Důležité je si uvědomit, že každá TV může mít VESA normu jinou, stejně tak to, že držáky (stojany, stolky,...) nejsou univerzální a vždy je potřeba kompatibilitu ověřit.

V případě, že si nejste jisti výběrem, nebo jen nemáte čas na studování, neváhejte nás kontaktovat. Rádi a rychle vyhotovíme nabídku s několika typy držáků přímo pro vás.Kontaktujte nás na e-mailu poradce@televiznidrzaky.cz nebo rovnou zavolejte na +420 778 757 552


Nevíte si rady?

My vám poradíme

Do poradny

poradce@televiznidrzaky.cz
+420 778 757 552