Jak vybrat držák na TV?

Výběr vhodného držáku na TV a ověření kompatibility s televizorem je poměrně snadná záležitost. Pro začátek je důležité si uvědomit, že úhlopříčka není při výběru držáku důležitá. Je pouze orientační a není potřeba se jí řídit. 


Na výběr máme několik druhů držáků. Od fixních, přes sklopné, kloubové, stropní až po výškově nastavitelné. Je tedy dobré si promyslet, co od držáku očekáváme, kam jej chceme umístit a jakou má plnit funkci.

Pokud již víme, jaký typ držáku budeme chtít, můžeme se vrhnout na ověření kompatibility. Znovu připomínáme, že velikost úhlopříčky nehraje při výběru roli, nemusíte se tedy na ni ohlížet (byť vám můžou někteří prodejci tvrdit opak). 


Řídit se je nutné pouze dvěma údaji. Tím prvním je hmotnost TV, která nesmí přesáhnout nosnost držáku. U kloubových držáků je nosnost stejná i v případě maximálního vysunutí TV od zdi. Doporučujeme nosnost nepodceňovat, neboť například kabeláž také něco váží a také existuje možnost, že se při montáži o TV na držáku opřete a neštěstí může být na světě. Nosnost držáků je samozřejmě poddimenzována, ale rádi bychom se vyhnuli nepříjemným zkušenostem. 


Jak vybrat TV držák?

Druhým neméně důležitým parametrem je VESA standard (někdy také VESA norma, nebo jen zkráceně VESA). Jedná se o rozteč montážních otvorů na zadní straně TV, na které připevníte držák. Každý výrobce nebo modelová řada může mít rozměr jiný, proto jej musíme zjistit. Můžeme na to jít několika způsoby. 

Tím nejideálnějším je vzít obyčejný metr a rozteče změřit (měří se vždy šířka x výška a na střed otvoru - například 200x200 mm). Budete tak mít jistotu správných rozměrů. Druhou možností je najít tento údaj v návodu (ne každý výrobce toto udává) nebo přímo na zadní straně TV. Třetí variantou je zadat přesné označení modelu TV do Google a za název dopsat VESA. V tomto případě doporučujeme projít několik na sobě nezávislých zdrojů, než si budete jisti správným rozměrem.


VESA norma (standard) u TV

Nyní můžeme přejít k ověření kompatibility TV s držákem na základě VESA normy. Každý držák disponuje minimálně jedním (ale v drtivé většině několika) VESA standardem. Tento údaj je vždy u konkrétního držáku zmíněn. V našem případě najdete vždy výpis všech VESA standardů, které daný držák podporuje. 

Případně se může objevit informace, že příslušný držák disponuje VESA normou např. 100x100 až 400x400 mm. Značí to rozmezí, které držák podporuje.


Držák na televizi Northbayou SP500-X5


Pro jistotu si vše ukážeme na praktickém příkladu

Poslouží nám televizor o hmotnosti 24 kg, u kterého jsme zjistili VESA standard 200x200 mm. Zamlouvá se nám držák Northbayou SP-500, který má nosnost 36 kg. Nosnost je pro náš televizor tedy dostačující. V tabulce pod popisem držáku vidíme, že námi požadovaný VESA standard držák podporuje . Můžeme ho tedy bez obav použít.


Tímto bychom tedy měli přehled, jak vybrat TV držák a ověření jeho kompatibility s televizorem. V případě, že si nejste jisti výběrem, nebo jen nemáte čas na studování, neváhejte nás kontaktovat. Rádi a rychle vyhotovíme nabídku s několika typy držáků přímo pro vás.


Kontaktujte nás na e-mailu poradce@televiznidrzaky.cz nebo rovnou zavolejte na +420 778 757 552.


Nevíte si rady?

My vám poradíme

Do poradny

poradce@televiznidrzaky.cz
+420 778 757 552